Wczytuję dane...

Jak wyposażyć sklep?

Jak wyposażyć sklep?

Odpowiednie wyposażenie sklepu ma wpływ na wiele kwestii. Może ono zadecydować o dalszym rozwoju sklepu i jego atrakcyjności dla klientów. Planując założenie sklepu, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jak dobrze wyposażyć sklep? Podpowiadamy poniżej.

Jak zaplanować wyposażenie sklepu?

Planując założenie lub remont sklepu, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim istotna będzie jego funkcjonalność dla klientów i odpowiednie rozplanowanie poszczególnych elementów w przestrzeni sklepu. Sklep powinien być dostosowany do oczekiwań klientów, a poszczególne części powinny być tak rozplanowane, żeby z łatwością znaleźć niezbędne towary. Dlatego jedną z priorytetowych kwestii jest wydzielenie działów, które ułatwią zakupy, ale wpłyną także na jakość i trwałość produktów. Istotne jest także zakupienie odpowiedniego sprzętu. W sklepie spożywczym powinna być wydzielona część z niższą temperaturą do przechowywania i prezentowania nabiału oraz mięs, dlatego tutaj niezbędne będą szafy chłodnicze dobrej jakości oraz krajalnice do wędlin lub serów.

Przed rozpoczęciem zakupów dobrze jest rozplanować i przemyśleć, jakie akcesoria będą niezbędne. Wiele hurtowni z wyposażeniem oferuje atrakcyjne rabaty przy zakupie większej ilości sprzętu, co pozwoli dodatkowo oszczędzić trochę środków. Należy działać z głową i zdroworozsądkowo i kupować tylko sprzęt, który jest polecany lub sprawdzony.

wyposazenie sklepu Invest horeca

O czym pamiętać przy planowaniu przestrzeni sklepu?

Istnieje kilku uniwersalnych zasad, które dotyczą planowania przestrzeni sklepu:

  • układ mebli oraz regałów należy dostosować do wielkości i charakteru sklepu

  • strefa dekompresji, czyli przejścia powinna być także odpowiednio rozplanowana, bez zagracania jej

  • Podstawą każdego regału jest jego funkcjonalność. Tutaj należy również zwrócić uwagę na jego nośność. Ładne wzornictwo to

  • Sklep powinien być dobrze oświetlony, w taki sposób, żeby klienci nie mieli problemu z poruszaniem się po nim oraz sprawdzeniem kolor lub jakości produktów.

  • Sklep nie może być za ciasny, lepiej dostosowywać ilość towaru na półkach do popularności danych produktów. Wskazane jest tutaj właściwe rozplanowanie jaki towar jest na wystawie, Pozwoli to także uniknąć kradzieży i strat — zwłaszcza przy luksusowych lub kruchych produktach.

  • Przy kompletowaniu wyposażenia sklepu należy pamiętać nie tylko o produktach, ale także o funkcjonalności sklepu dla przedsiębiorcy. Tutaj niezbędne będą: terminale płatnicze, metkownice, kasa fiskalna, waga, cenówki.

Podstawowe elementy wyposażenia sklepu

Każdy sklep ma niezbędne wyposażenie w zależności od jego formy oraz oferowanego towaru. W skład podstawowego wyposażenia każdego sklepu wchodzą półki i regały, lada, kasy fiskalne, metkownice, komputer, terminal płatniczy, system zabezpieczeń itp. Zarówno w sklepach odzieżowych, jak i spożywczych liczy się nie tylko towar, ale także jego atrakcyjna ekspozycja.

Niezbędne wyposażenie w sklepie spożywczym

Wyposażenie sklepu spożywczego różni się odrobinę od sklepu odzieżowego. Tutaj jednymi z podstawowych elementów będą krajalnice do wędlin i serów, szafy chłodnicze, chłodziarki, zamrażarki, wagi kontrolne itp. W przypadku trudności z doborem odpowiednich akcesoriów i planowania przestrzeni sklepu warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.