Wczytuję dane...

Niezbędne akcesoria barmańskie - poznaj nasze typy

Niezbędne akcesoria barmańskie - poznaj nasze typy

Profesjonalny barman nie obędzie się bez dobrego sprzętu do robienia drinków. Dopiero gdy będzie dysponował sensownymi narzędziami, jego praca będzie efektywna, a zgromadzona wiedza zaprocentuje w postaci tworzenia niesamowitych drinków, które goście baru

lub restauracji będą pamiętali na długo. Które z przyborów barmańskich trzeba kupić koniecznie, a bez których można żyć? Jakie akcesoria barmańskie powinny być najwyższej jakości, a do których można podejść nieco bardziej ulgowo i szukać tańszych zamienników?

Sprawdźmy! Przy pracy w barze, jest kilka podstawowych narzędzi i sprzętów barmańskich, które są niezbędne, wykorzystywane na co dzień. To właśnie one muszą być wygodne, wykonane z dobrej jakości materiałów, po prostu niezawodne! Poniżej lista:

Shaker koktajlowy

Służy do mieszania składników drinka oraz schładzania go za pomocą lodu. Na co zwracać uwagę kupując profesjonalny shaker dla barmana?Po pierwsze, patrzymy na to, z jakiego materiału jest wykonane to akcesorium. Solidna i trwała jest oczywiście stal nierdzewna. Nie reaguje z kwasami i zasadami, a jest to szczególnie ważne, gdy przyrządzamy duże ilości drinków na bazie cytrusów. Unikaj plastikowych lub aluminiowych shakerów. Poza tym ważny jest kształt. Profesjonalny sprzęt barmański różni się od tego wykorzystywanego w domowych warunkach częstotliwością stosowania. Dlatego tutaj już nie przejdzie bez echa kupno shakera, który ma niewygodny uchwyt, czy nieergonomiczny kształt. Już po jednym przepracowanym wieczorze nasz barman odczuje problem, a w dłuższej perspektywie czasowej konieczna będzie wymiana pojemnika na taki, którym będzie można łatwiej manipulować. Istotne jest również to, czy uszczelki dobrze trzymają się naczynka, a także zabezpieczenie przed rozlewaniem zawartości podczas mieszania. Shakery są dostępne w różnych rozmiarach - standardowe to pojemność 500 ml -700 ml dla każdej części składającej się na zestaw (czaszki i sitko). Upewnij się, że wybrany przez Ciebie rozmiar jest odpowiedni do Twoich potrzeb. Na koniec też, pamiętajmy, shaker musi ładnie wyglądać!

akcesoria barmańskie

Tarka na owoce dla barmana

Na tarce ścieramy skórkę owoców, najczęściej oczywiście cytrusowych. Tarka obowiązkowo ma być ze stali nierdzewnej, mieć odpowiednią wielkość oraz musi być poręczna. Inaczej barman będzie unikał korzystania z niej lub będzie robił to niedokładnie.

Wyciskacz do soku

Rzecz bardzo istotna tam, gdzie do drinków podaje się sok świeżo wyciskany, a nie pochodzący z kartonu. Tutaj można wiele powiedzieć o sprzęcie: jeden kupimy za kilka tysięcy złotych i będzie odpowiedni dla barów o bardzo dużym natężeniu ruchu. Inne mogą być bardziej minimalistyczne, tańsze, ale też wolniejsze. Jest to rzecz do przemyślenia pod kątem tego, jakie mamy tak naprawdę potrzebne. W żadnym wypadku jednak nie decydujmy się na ręczny wyciskacz soku do pracy na barze.

Sitko barmańskie

Najpowszechniejsze jest Sitko Hawthorne,metalowe, lekkie, przeznaczone do trzymania na szklance. Kupując tego typu akcesoria barmańskie zwróćmy uwagę nie tylko na jakość materiału, ale także na długość rękojeści oraz na to, jak szerokie są oczka i jak wielka jest powierzchnia przesiewania. Inne sitka przeznaczona są do robienia drinków typu mojito, a inne do koktajli.

Miarka barmańska

Profesjonalny sprzęt barmański to też taki, który pozwala robić drinki zgodnie ze ściśle określonymi recepturami. W tej pracy nie ma nic „na oko”,

proporcje muszą się zgadzać! Dobre sitko barmańskie to takie, które ma wygodną rączkę, ma pojemność odpowiadającą naszym potrzebom oraz takie, które się łatwo myje.