Szczypce
Szczypce są jednymi z najbardziej powszechnych narzędzi ręcznych. Najważniejszą ich rolą jest przytrzymanie elementów, ale także cięcie, zaginanie, zgniatanie, kształtowanie. Ich funkcje zależne są od rodzaju oraz kształtu szczęk.
Szczypce dekarskie
Przeprowadzanie prac dekarskich wymaga użycia specjalnych szczypiec dekarskich. Jest to związane z koniecznością przeprowadzania różnych zada na wybranych etapach prac montażowych rynien oraz pokryć dachowych. Obróbki systemowe przyspieszają znacząco pracę, niemniej nie w każdym przypadku możliwe jest ich zastosowanie w pierwotnej formie. W takiej sytuacji dekarz musi mieć opcję szybkiego dostosowania elementu do miejsca, w którym ma on zostać zamontowany. Jednym spośród narzędzi z przeznaczeniem do takiego zadania, są na pewno dobrej jakości szczypce dekarskie. Typ szczypiec dobierany jest do konkretnego zadania.
Cęgi dekarskie do łączenia blach wykorzystuje się podczas wykonywania zakładek oraz podgięć, których zadaniem jest dopasowanie wybranego elementu w taki sposób, żeby pasował on idealnie do miejsca, w którym ma on zostać zamontowany. Dostępnych jest kilka modeli cęgów dekarskich do łączenia blach. Takie cęgi dekarskie różnią się zakresem rozwarcia, długością, szerokością czy kątem, pod jakim są usytuowane względem osi rękojeści przyrządu. Co istotne, tak zwane szczypce dekarskie wygięte to idealne wyposażenie, które pozwoli na dokładne wykonanie podgięć, do złącz nakładkowych.Sprawdź także inne narzędzia blacharskie w naszym sklepie.
Kombinerki
Kombinerki są uniwersalnymi i podstawowymi szczypcami. Posiadają odpowiednio wyprofilowane szczęki i służą nie tylko celem podtrzymywania, ale również cięcia, naginania czy zgniatania. Szczypce płaskie używane są do podtrzymania, ściśnięcia i kształtowania elementów. Szczypce okrągłe mogą być stosowane zaś do kształtowania prętów, drutów, blaszek oraz przewodów.
Szczypce wydłużone
Wyróżnić można także szczypce wydłużone - wygięte oraz boczne. Pierwsze umożliwiają pracę w ciężko dostępnych lokalizacjach, gdzie nie jest możliwe skorzystanie z tradycyjnych rodzajów szczypiec. Natomiast szczypce boczne nazywane także bocianami albo szczypcami elektrotechnicznymi, posiadają szczęki, które są połączenie zwężających się ku końcowi i okrągłych szczęk płaskich.
Szczypce czołowe
Jeszcze innym rozwiązaniem są szczypce czołowe, które posiadają krawędzie tnące w sposób prostopadły do rączek. Szczypce te nazywane także obcęgami, pozwalają na zaginanie materiału przy samej płaszczyźnie lub przycinanie gwoździ.
Szczypce zaciskowe i zbrojarskie
Szczypce zaciskowe i zbrojarskie mają radełkowane szczęki o różnym kształcie, mechanizm zapadkowy odpowiedzialny za stały nacisk oraz blokowanie i śrubę, za sprawą której możliwe jest regulowanie siły nacisku. Stąd też szczypce zaciskowe sprawdzą się przede wszystkim podczas spawania, w hydraulice oraz w pracach samochodowych. Szczypce zbrojarskie mają zaś głowice i długie ramiona, które pozwalają na łatwe dokręcanie drutów zbrojeniowych i bardzo dokładne odcięcie ich końcówek.