Czajniki
Bezprzewodowy, wykonany ze stali, głównie nierdzewnej elektryczny czajnik ma wiele zalet. Urządzenia te są co prawda znacznie cięższe od modeli plastikowych, ale wyróżniają się też oryginalnym designem. Bezprzewodowy stalowy czajnik elektryczny będzie pasował niemal do każdej nowoczesnej kuchni.
Działanie bezprzewodowego czajnika elektrycznego
Prąd przepływa do elementu grzewczego, tworząc zamknięty obwód z metalową podstawą. Opór tego elementu zamienia energię elektryczną w ciepło, a wtedy grzejnik zaczyna się nagrzewać. Czajniki bezprzewodowe są przy tym dużo bardziej bezpieczne niż tradycyjne czajniki przewodowe.
Jaki jest najzdrowszy czajnik elektryczny?
Znacznie lepszym wyborem jest czajnik wykonany ze stali nierdzewnej, która jest odporna na korozję i na przenikanie substancji zawartych w materiale czajnika (ścianki, dno) do gotowanej wody. Czajniki ze stali nierdzewnej są znacznie zdrowsze niż tanie czajniki plastikowe.
Aspekt ekonomiczny - czajnik o większej mocy zużywa mniej prądu
Z ekonomicznego punktu widzenia klasyczny czajnik gazowy jest tańszy od czajnika elektrycznego. Koszt zagotowania litra wody w tym drugim przypadku wynika z takich czynników, jak rodzaj i pojemność czajnika, koszt energii elektrycznej, a czasem z ilości wody w urządzeniu. Największą zaletą czajnika z “gwizdkiem” do kuchenek gazowych jest oszczędność energii. Eksploatacja czajnika gazowego jest znacznie tańsza niż czajnika elektrycznego. Wiele osób rezygnuje jednak z butli gazowych ze względu na dłuższy czas gotowania, który jest od 3-4 razy dłuższy niż w nowoczesnym, bezprzewodowym czajniku elektrycznym.
Który czajnik bezprzewodowy jest najbardziej ekonomiczny?
Najbardziej energooszczędny czajnik ma płytę grzewczą, a nie spiralną grzałkę. Płyta pozwala zagotować znacznie mniej wody, ponieważ w przeciwieństwie na przykład do kaloryfera nie musi być całkowicie zalana wodą, aby dobrze się nagrzała. Dobrym rozwiązaniem jest czajnik elektryczny o standardowej pojemności 1,7l i mocy około 2200 W, z bardzo przydatną regulacją temperatury, z filtrem przeciwwapiennym i z obudową wykonaną z dobrej jakości materiałów.
Moc przeciętnego czajnika wynosi zwykle około 2000 W. Tym samym czajnik elektryczny zużywa ok. 0,66 kWh dziennie, co kosztuje 0,45 zł. Roczne zużycie energii elektrycznej przez czajnik bezprzewodowy wynosi tedy 240 kWh i generuje koszt w wysokości 164,25 zł. Paradoksalnie, czajnik o mocy 2400 W jest znacznie bardziej energooszczędny niż czajnik o mniejszej mocy 1800 W.